Informacja Administratora

Historia

Przedszkole Nr 338 w Warszawie rozpoczęło swoją działalność 08.09.1977 roku za zgodą Kuratorium Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Przez 4 lata placówka działała pod patronatem Przedsiębiorstwa Automatyki Przemysłowej.

Pierwszym dyrektorem została mianowana  p. Marianna Rytter. Najdłużej zatrudnionym nauczycielem jest p. Walentyna Gąsowska, która pracowała w tej placówce od 1978 roku, a w latach 1980- 2009 pełniła funkcję dyrektora przedszkola. Od września 2009 roku dyrektorem jest pani Izabella Rudzka, która przez 9 lat pełniła funkcję zastępcy dyrektora w tej placówce.

Przedszkole w latach 1977-2006 mieściło się w budynku typu ciechanowskiego. Lekkie, drewniane pawilony na wzór skandynawski, otoczony dużą ilością zieleni, dobrze prezentowały się w specyficznej podmiejskiej zabudowie. Budynek zajmował 308 m² na działce o powierzchni 1565 m². Na bocznych częściach działki urządzone były 2 place zabaw- jeden dla dzieci młodszych, drugi dla dzieci starszych. Przedszkole i otoczenie zmieniło się w związku z całkowitą przebudową. W latach 1999-2007 wyburzono etapami i dobudowano cały kompleks przedszkolny. W czerwcu 2006 roku wyburzono całość budynku. Dzieci po wakacjach powróciły tylko do części budynku, a dwie starsze grupy skorzystały z gościnności Gimnazjum Nr 1 w Warszawie -Falenicy, aż do wiosny następnego roku.

Obecnie przedszkole posiada 8 nowocześnie urządzonych sal, wraz z zapleczem, salę gimnastyczno – widowiskową, oraz spełniający wymogi UE kompleks kuchenny. Ponadto placówka zyskała pomieszczenie przeznaczone dla logopedy i psychologa oraz pomieszczenia administracyjne i socjalne.

Przedszkole Nr 338 jest placówką publiczną prowadzoną przez Miasto Stołeczne Warszawa. W przedszkolu funkcjonuje 9 oddziałów, w każdej grupie jest 25 dzieci, które są w tym samym wieku lub zbliżone wiekowo. W każdym oddziale pracują 2 wykwalifikowane nauczycielki oraz pani woźna. Praca dydaktyczno- wychowawcza realizowana jest w oparciu o podstawę programową i program wychowania przedszkolnego. Przedszkole współpracuje z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną Nr 17, Komitetem Ochrony Praw Dziecka, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Klubami Kultury, Zespołem Szkół Nr 111,  XXV Liceum Ogólnokształcącym.

Zadaniem przedszkola jest opieka nad zdrowiem, bezpieczeństwem i prawidłowym rozwojem dzieci oraz przygotowanie ich do podjęcia nauki w szkole. Działalność dydaktyczna przedszkola prowadzona jest zgodnie z wytycznymi MEN. Placówka dysponuje zgromadzonymi przez wiele lat licznymi pomocami dydaktycznymi. Ponadto w przedszkolu zgromadzono bogaty księgozbiór literatury dziecięcej i pedagogicznej. Nauczyciele mają do dyspozycji sprzęt audiowizualny i komputery.

Od 1977 roku Przedszkole Nr 338 określiło się jako „przedszkole przyjazne dziecku- przedszkole otwarte.” Zgodnie z tą koncepcją współpracy, rodzice mogą przyjść do przedszkola o każdej porze, wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycielki lub sami zaprezentować swoje zainteresowania, zawód lub po prostu przeczytać dzieciom bajkę.

W czerwcu lub sierpniu organizowane są dni adaptacyjne dla dzieci nowoprzyjętych, podczas których poznają przedszkole, kolegów i nauczycieli. Do tradycji przedszkola weszły uroczystości przedszkolne takie jak: Dzień Matki i Ojca, Dzień Babci i Dziadka, uroczyste zakończenie roku przedszkolnego, Dzień Edukacji Narodowej, Pasowanie na przedszkolaka, Dzień Misia, spotkanie wigilijne, a od maja 2010 Piknik Rodzinny.