Projekt badawczy “Marchewka”

4 listopada, 2019

Projekt badawczy to nie tylko kolejna metoda prowadzenia zajęć, ale przede wszystkim sposób umożliwiający dzieciom poznawanie świata i rozumienie jego sensu poprzez własną aktywność.

W naszej grupie odbył się projekt badawczy “Marchewka” od 21 do 22 października.

Składa się z trzech etapów

I etap – siatki graficzne, zadawanie pytań oraz stawianie hipotez, burza mózgu na temat marchewki, dotychczasowa wiedza, planowane działania

a

 

II etap – działanie w projekcie, badanie marchewki przez lupę, podczas eksperymentu z solą i marchewką próbowaliśmy soli, nasza pani przygotowała krótką prezentację, z której dowiedzieliśmy się jak wygląda pole marchewkowe oraz że marchewka ma nie tylko kolor pomarańczowy, wizyta eksperta –  naszym ekspertem była pani Czesia – szefowa naszej kuchni, odkrywaliśmy tajemnice marchewki, wykonaliśmy prace plastyczną, bawiliśmy się w ogródku sensorycznym, tańczyliśmy przy piosence “Na marchewki urodziny”, a nawet ćwiczyliśmy skoki przez marchewkę, poznawaliśmy smak marchewki i zrobiliśmy wspólnie ciasto marchewkowe.

III etap – podsumowanie zdobytej wiedzy, podzielenie się nią z rodzicami lub dziećmi z przedszkola.

Na podsumowanie naszego projektu stworzyliśmy galerię naszych prac plastycznych. Na tablicy zawisła również książka kucharska w wykonaniu przedszkolaków i ich rodziców (dziękujemy za zaangażowanie).  Na koniec podzieliliśmy się naszym wypiekiem z sąsiednią grupą. Wszystkim bardzo smakowało.