Projekt „Pieniądze”

18 marca, 2019

W naszej grupie został przeprowadzony projekt badawczy „Pieniądze”.

Jego celem było:

• budzenie i aktywizowanie ciekawości oraz aktywności poznawczej dziecka,
  • budowanie wiedzy na temat historii pieniądza i szeroko pojętej edukacji ekonomicznej,
  • łączenie pracy zawodowej rodziców z otrzymaniem wynagrodzenia jako źródła budżetu domowego niezbędnego do utrzymania rodziny,
  • uwrażliwianie na sytuacje dzieci wychowujących się w trudnych warunkach,
  • kształtowanie nawyków racjonalnego gospodarowania pieniędzmi,
  • wzbogacanie dziecięcego słownictwa o pojęcia związane z pieniędzmi i ich produkcją,
  • rozwijanie umiejętności wyciągania wniosków z samodzielnie przeprowadzonych eksperymentów i doświadczeń.

Stworzyliśmy wspólnie siatkę pytań.

Dzięki uprzejmości rodziców w naszej sali powstał kącik z książkami i pomocami dydaktycznymi.

Podczas zajęć badaliśmy wygląd monet oraz banknotów. Zrobiliśmy też swoje własne, które dołączyły do naszego kącika oraz zawitały na wystawie prac.

Spotkaliśmy się z ekspertem – kolekcjonerem monet, którym okazał się tata Ady z grupy VIII.

Ponadto dzieci miały okazję brać udział  w zabawach podczas, których dokonywały „zakupów”. Oglądaliśmy film edukacyjny. Poznaliśmy historię pieniądza, dowiedzieliśmy się jak i po co oszczędzać oraz gospodarować pieniędzmi. Poznaliśmy formy płatności oraz dowiedzieliśmy się skąd biorą się pieniądze i jak są wytwarzane. Staraliśmy się pobudzić w dzieciach chęć zdobywania wiedzy.